Mięśniaki zaliczane są do łagodnych rozrostów nowotworowych. Oznacza to, że komórki mięśniowe, z których zbudowana jest macica namnażają się nadmiernie w określonym regionie narządu, tworząc guz – mięśniak. Wbrew temu, z czym kojarzy się słowo nowotwór, mięśniaki mają charakter rozrostów całkowicie łagodnych i bardzo rzadko ulegają zezłośliwieniu. Przyczyny powstawania mięśniaków nie zostały do końca zdefiniowane. Większość teorii łączy ich etiologię z nierównowagą hormonalną organizmu, a dokładniej z nadmierną produkcją lub zwiększoną wrażliwością na estrogeny.
Czynniki ryzyka:
- Częstość występowania mięśniaków macicy zwiększa się wraz z wiekiem, aż do osiągnięcia przez kobietę wieku menopauzalnego, kiedy to dochodzi do stopniowego zmniejszenia wydzielania estradiolu.
- Kolejny ważny czynnik ryzyka stanowi otyłość. U kobiet ważących ponad 70 kg ryzyko rozwoju mięśniaków jest 3-krotnie większe niż u kobiet, których masa ciała nie przekracza 50 kg.
- Istnieje zależność między niezachodzeniem w ciążę a rozwojem mięśniaków oraz odwrotna zależność między liczbą przebytych ciąż a obecnością mięśniaków.
- Większość przeprowadzonych badań sugeruje, że przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej nie zwiększa prawdopodobieństwa pojawienia się mięśniaków. Wykazano, że ryzyko rozwoju mięśniaków zmniejsza się wraz z czasokresem stosowania doustnej antykoncepcji.
- Większość dostępnych wyników badań wskazuje jednak na to, iż hormonalna terapia zastępcza (HTZ) nie wpływa w istotny klinicznie sposób na mięśniaki a istnienie mięśniaków nie stanowi przeciwwskazania do zastosowania menopauzalnej terapii hormonalnej.
Źródło www.miesniakimacicy.pl
Objawy mięśniaków macicy:
W zależności od wielkości , budowy i położenia mięśniaki mogą dawać bardzo różne objawy.
- najczęściej nie dają żadnych objawów i są wykrywane przypadkowo w trakcje rutynowego badania ginekologicznego
- nieprawidłowe krwawienia maciczne pod postacią obfitych miesiączek, przedłużających się krwawień i plamień
- objawy bólowe związane z obecnością mięśniaka i jago ucisku na narządy sąsiednie.
- uczucie pełności w jamie brzusznej a w przypadkach, gdy mięśniak osiągnie olbrzymie rozmiary obserwuje się powiększenie obwodu brzucha.
- częste oddawanie moczu lub zaparcia
- mięśniaki mogą niekorzystnie wpływać na płodność kobiety. Umiejscowienie w okolicy ujść jajowodów do jamy macicy może powodować ich niedrożność. Liczne, nawet drobne rozsiane mięśniaki podśluzówkowe mogą utrudniać zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej macicy. Wielu ekspertów uważa, że u kobiet z niepłodnością i mięśniakami podśluzówkowymi lub śródściennymi należy przed zastosowaniem metod wspomaganego rozrodu usunąć mięśniaki operacyjnie lub przeprowadzić terapię farmakologiczną.
Sposoby leczenia mięśniaków:
- w większości przypadków mięśniaki nie wymaga leczenia, wystarczy obserwacja
- leczenie hormonalne ukierunkowane na zmniejszenie obfitych krwawień macicznych
- leczenie zabiegowe metodami mało inwazyjnymi takimi jak histeroskopia lub laparoskopia, a w przypadku bardzo dużych zmian operacje klasyczne z otwarciem powłok brzusznych.
- w szczególnych przypadkach embolizacja tętnic macicznych