Pieczenie, swędzenie, czy zaczerwienienie sromu, a także podbarwione lub serowate upławy – są to objawy infekcji intymnych.
W przypadku zapaleń pochwy z wyraźnymi objawami najczęstszą przyczyną są infekcje wywołane przez grzyby (drożdże), bakterie, bądź pierwotniaki (rzęsistek). Problemy mogą być też spowodowane alergią (np. uczulenie na nowy kosmetyk, detergent użyty do prania bielizny), a nawet menopauzą. Tzw. zanikowe zapalenie pochwy to skutek niedoborów hormonalnych. W jego wyniku może dojść do nadkażeń (ale nie musi). Właściwe leczenie, np. hormonalne lub skojarzone (także przeciwko wtórnemu „agresorowi”) dobiera ginekolog.
Jeśli podejrzewasz infekcję intymną, nie lecz jej samodzielnie bez konsultacji z ginekologiem. Terapia jest uzależniona od przyczyny, niejednokrotnie konieczna jest pogłębiona diagnostyka, a skuteczne leczenie niejednokrotnie wymaga przyjmowania preparatów dostępnych wyłącznie na receptę. Nieprawidłowe postępowanie grozi infekcją przewlekłą, a ta rozszerzaniem się stanu zapalnego (np. do dróg moczowych, narządów miednicy mniejszej).
Po leczeniu infekcji pochwy (a niejednokrotnie już w trakcie – zgodnie z zaleceniami lekarza) wskazane jest przywrócenie ochronnej, właściwej flory bakteryjnej pochwy, która stanowi ochronę przed wszelkimi mikrobami, co można osiągnąć przez stosowanie proboiotyków
Źródło www.zdrowie.gazeta.pl