Menopauza – to ostatnia miesiączka w życiu kobiety. Następuje ono najczęściej między 45. a 55. rokiem życia, z reguły w wieku 50-51 lat. Menopauza jest ostatecznie „potwierdzona” po upływie roku bez krwawień miesięcznych.
Premenopauza to okres, w którym występują pierwsze zmiany hormonalne. Mniej więcej od 40. roku życia mogą się pojawiać pierwsze dolegliwości charakterystyczne dla tego okresu takie jak: uderzenia gorąca, nerwowość, nastroje depresyjne, zaburzenia snu. Mogą po nich następować zaburzenia regularności krwawienia i z czasem nasilać się dolegliwości typowe dla menopauzy.
Postmenopauza zaczyna się rok po zatrzymaniu krwawień miesięcznych i trwa ok. dziesięciu lat.
W tym czasie – mniej więcej do 60. roku życia –produkcja hormonów płciowych (głównie estrogenów) coraz bardziej się zmniejsza, aż wreszcie całkowicie ustaje. Przypadkiem szczególnym jest sytuacja, kiedy kobieta zostaje pozbawiona jajników na skutek zabiegów chirurgicznych. W przypadku tej grupy kobiet organizm traci możliwość produkowania w wystarczających ilościach hormonów płciowych, konsekwencją, czego pojawiają się dolegliwości związane z przekwitaniem takie same jak w przypadku naturalnego zmniejszenia się produkcji hormonów.
Spadek ilości hormonów płciowych prowadzi równocześnie do tego, że w przysadce mózgowej wyraźnie zwiększa się wydzielanie innych hormonów, które mają za zadanie stymulować jajniki do produkowania hormonów płciowych na dotychczasowym poziomie. Wynikająca z tego hormonalna nierównowaga – z jednej strony mniej hormonów płciowych, z drugiej strony większa ilość stymulujących hormonów wydzielanych przez przysadkę mózgową (FSH i LH) – powoduje typowe dla okresu przekwitania dolegliwości, takie jak uderzenia gorąca, zaburzenia snu i zmienność nastrojów.
Dopiero z upływem kilku lat organizm zaczyna „akceptować” spadek ilości hormonów płciowych. Sygnałem tego, że zakończył się naturalny proces zmian hormonalnych, jest ustąpienie nieprzyjemnych skutków ubocznych towarzyszących menopauzie.
Najczęstszym symptomem przekwitania są uderzenia gorąca i zlewne poty, szczególnie nocne. U każdej kobiety występują one z różną częstotliwością i natężeniem. Niekiedy towarzyszy im kołatanie serca, nadmierne pocenie się lub mdłości. Wspólne jest to, że owe ataki gorąca pojawiają się nagle i to często w najmniej odpowiednich momentach np.: przy przymierzaniu nowej sukienki, w czasie ważnej rozmowy z szefem lub podczas spotkań w gronie znajomych. Choć są to objawy naturalne, nie zawsze pozwalają kobiecie normalnie funkcjonować. Warto jakoś tym dolegliwościom zaradzić, gdyż powodują one nie tylko ogólny dyskomfort, ale też źle wpływają na psychikę i koncentrację.