Wokół ciąży

 Planowanie ciąży.

Optymalną sytuacją z punktu widzenia medycznego byłoby gdyby każda ciąża była zaplanowana. Na wizytę przed planowaną ciążą powinny zgłosić się w szczególności kobiety -obciążonym wywiadem rodzinnym co do wad genetycznych i wrodzonych

 

  • po uprzednich utratach ciąży
  • u których występują przewlekłe schorzenia takie jak : cukrzyca, nadciśnienie, choroby autoimunologiczne, problemy ginekologiczne i inne
  • u których w poprzednich ciążach występowały problemy

 

Celem takiej wizyty jest określenie czynników ryzyka, sposobów zmniejszenia ryzyka wystąpienia powikłań, konieczności zastosowania profilaktyki.

Wszystkim kobietom na ok. 3 miesiące przed planowaną ciążą zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego. W szczególny przypadkach dawka kwasu foliowego musi być zwiększona lub zastąpiona aktywnymi postaciami tej witaminy.

W uzasadnionych przypadkach należy wykonać badania podstawowe, grupę krwi, badania w kierunku różyczki. W przypadku stwierdzenia braku odporności przeciw temu zachorowaniu należy wykonać szczepienia ochronne i przesunąć w czasie planowaną ciążę.

Kobieta planująca ciążę powinna również zaniechać używek ( alkoholu, papierosów , narkotyków). Ważny jest by kobieta starająca się zajść w ciążę unikała badań RTG w tym Tomografii Komputerowej w II połowie cyklu.

W większości przypadków parze daje się rok na zajście w ciążę. Pod warunkiem że nie stwierdza się czynników obciążających, para współżyje regularnie 2-3 razy w tygodniu. Jeśli po tym czasie nie udaje się zajść w ciążę należy rozpocząć diagnostykę tego problemu.


Niepożądane objawy w ciąży
Nudności, wymioty, ślinotok, zaburzenia żołądkowo-jelitowe
Zgaga
Zaparcia
Obrzęki
Żylaki, guzki około odbytnicze.
Krwawienia
Wzmożona wydzielina pochwowa
Częste oddawanie moczu
Bolesność gruczołów sutkowych
Zmęczenie, drażliwość, objawy duszności
Ból pleców
Rozstępy ciążowe skóry
Przebarwienia ciążowe skóry
Niepokojące objawy w ciąży, które powinny skłonić do szukania pomocy
  • Krwawienie z dróg rodnych ( poza omówionym powyżej przypadkiem)
  • Silne bóle brzucha nie przechodzące po odpoczynku lub po lekach rozkurczowych
  • Bóle głowy zwłaszcza w końcówce ciąży, zwłaszcza jeśli wcześniej nie występowały, lub towarzyszą im inne nietypowe objawy
Badania prenatalne

Badania prenatalne- są to badania, które wykonuje się w trakcje trwania ciąży żeby wykryć wady lub ryzyko ich wystąpienia u rozwijającego się płodu. Badania prenatalne nieinwazyjne oferowane są wszystkim ciężarnym, w ich skład wchodzi -USG wykonano w odpowiednim momencie ciąży z oceną odpowiednich parametrów -Badani biochemiczne z krwi matki -Badania wolnego DNA płodu z krwi matki np. Test NIFTY Badania te określają ryzyko wystąpienia wad u płodu i może stanowić wskazanie do badań inwazyjnych. Prenatalne badania inwazyjne wykonywane są z określonych wskazań Polegają na pobraniu pod kontrolą USG materiału z wnętrza macicy i badaniu go genetycznie. Jest to badanie „ dokładniejsze” niż badania nieinwazyjne jednak obarczone ryzykiem dla ciąży w związku z tym wykonywane jest z określonych wskazań .

Cięcie Cesarskie

Cięcie cesarskie jest to operacyjne rozwiązanie ciąży. Polega na przecięciu powłok brzusznych – skóry, powięzi, mięśni, otrzewnej i mięśnia macicy – a następnie wydobyciu dziecka oraz łożyska. Cesarskie cięcie jest poważną operacją brzuszną, którą powinno się wykonywać tylko wtedy, gdy są ku temu istotne medyczne powody. Nie jest to „ułatwienie” dziecku przyjścia na świat. Każde dziecko jest tak wyposażone przez naturę, że poród fizjologiczny jest dla niego najlepszym rozwiązaniem, ponieważ stymuluje procesy adaptacji do nowych warunków poza ciałem matki. Wiele wyników badań naukowych świadczy o tym, że poród operacyjny niesie większe ryzyko dla matki i dla dziecka niż poród drogami natury (chociaż w trakcie zabiegu jest bezbolesny). Podczas operacji mogą zdarzyć się różne powikłania, np. infekcje, uszkodzenie naczyń krwionośnych w macicy, uszkodzenie pęcherza moczowego lub jelit, duża utrata krwi czy zakażenie rany. Dziecko, które nie przeszło przez drogi rodne, może mieć problemy z układem oddechowym i jest bardziej narażone na wystąpienie astmy w przyszłości. Dochodzenie matki do pełnej formy trwa kilka miesięcy, zaś dolegliwości w miejscu blizny mogą się utrzymywać latami. Blizna na macicy może być przyczyną komplikacji w kolejnej ciąży. Czasami jednak poród drogami natury jest niemożliwy i wtedy cięcie cesarskie jest jednym sposobem na ukończenie ciąży. Źródło www.rodzicpoludzku.pl

Poród naturalny

To jedno z najbardziej ekstremalnych przeżyć w życiu kobiety. Nie zawsze jest łatwo ustalić moment rozpoczęcia się porodu. Sygnałem do tego, by jechać na porodówkę jest odejście lub sączenie się wód płodowych, pojawienie się krwawienia bądź plamienia z dróg rodnych, oraz skurcze występujące co dziesięć minut lub częściej i trwające około minuty bądź dłużej. Jeśli  skurcze są nieregularne, rzadsze  ciężarna może pozostać w domu, ulgę często przynosi ciepła kąpiel z której warto skorzystać. Po wypełnieniu formalności związanych z przyjęciem do szpitala  rodząca jest badana i oceniany jest sytuacja położnicza. Jeśli poród się rozpoczął rodząca kobieta trafia na salę porodową.  W pierwszym okresie porodu skurcze macicy powodują skracanie się szyjki macicy i jej rozwieranie. Okres ten może trwać godzinę, pięć, ale i kilkanaście. W tym czasie kobieta może spacerować, skakać na specjalnej piłce, trzymać się drabinek lub wejść do wanny. Wraz z całkowitym rozwarciem się szyjki ( czyli około 10 cm ) rozpoczyna się druga okres porodu. Pojawiają się wtedy bóle parte – skurcze inne od tych, które  kobieta odczuwała do tej pory. Ta faza jest bardzo dynamiczna, może trwać od dwóch godzin do… pięciu. W drugim okresie porodu dziecko przemieszcza się już przez kanał rodny, aby to ułatwić rodząca pod koniec tego okresu wspomaga skurcze macicy parciem. Czasem w trakcje rodzenia główki konieczne jest wykonanie nacięcia krocza.