Endometrioza

Endometrioza
0 8 września 2015

Endometrioza

Endometrioza ( inaczej gruczolistość macicy) jest przewlekłą chorobą i  polega na obecności błony śluzowej macicy  (endometrium)  poza jamą macicy. Wszczepy endometrium umiejscawiają się najczęściej w obrębie jamy brzusznej – obejmując jajniki, jajowody, więzadła podtrzymujące macicę, przestrzeń pomiędzy pochwą a odbytnicą,  zewnętrzną część macicy oraz otrzewną miednicy mniejszej. Nierzadko wszczepy lokalizowane są w bliznach po cesarskim cięciu, na jelitach, na pęcherzu moczowym, w pochwie, czy na szyjce macicy.

Przyczyna powstawania endometriozy jest nadal nieznana. Istnieje jednak kilka teorii próbujących wyjaśnić jej patogenezę. Jedna z nich mówi o występowaniu “krwawienia wstecznego”, przy którym część tkanki, która jest złuszczana podczas miesiączki wpływa do miednicy. Jednak nie wszystkie kobiety z tą przypadłością chorują na endometriozę.

W zależności od lokalizacji i typu ognisk, kobietom chorującym na endometriozę mogą towarzyszyć różne dolegliwości. Charakterystyczny jest fakt nasilania się objawów okołomiesiączkowo.

Endometrioza atakująca układ rozrodczy objawia się poprzez:

 • bolesne miesiączki
 • bóle podbrzusza i miednicy
 • bolesne stosunki płciowe
 • niepłodność
 • bóle w krzyżowym odcinku kręgosłupa

Endometrioza ulokowana na narządach układu pokarmowego to:

 • cykliczne bóle skurczowe
 • krwawienia z odbytu
 • ból przy wypróżnianiu
 • biegunki
 • zaparcia
 • wzdęcia

Endometrioza ulokowana na układzie moczowym to:

 • cykliczne krwawienia / bóle
 • zatrzymanie oddawania moczu

Endometrioza występująca w bliznach pooperacyjnych czy pępku objawia się cyklicznymi bólami i krwawieniami w tamtych miejscach.

 

BÓL MIESIĄCZKOWY A BÓL PRZY ENDOMETRIOZIE

Przy normalnej miesiączce ból  powoduje kurcząca się macica, zwykle podanie środka przeciwbólowego pomaga.  W przypadku endometriozy wachlarz objawów znacznie się rozszerza. Możliwe jest uczucie ciągnięcia, rozpierania i palenia. Zwykle dochodzą do tego dodatkowe objawy: biegunki, zaparcia, ból krzyża, dyskomfort przy oddawaniu moczu, przy wypróżnianiu, czasem gorączka, wymioty. Zwykle trzeba podać dużą dawkę silnego leku przeciwbólowego, a i to niestety nie zawsze przynosi ulgę. Cykliczne powtarzanie się takich zespołów dolegliwości, zawsze powinno być skonsultowane z ginekologiem.

Pamiętaj!

Ból uniemożliwiający normalne funkcjonowanie,  wyłączający z życia na kilka dni, nie powinien być lekceważony!

JAK DIAGNOZUJE SIĘ ENDOMETRIOZĘ?

Już szczegółowo zebrany wywiad lekarski oraz badanie ginekologiczne pacjentki, mogą ujawnić liczne objawy charakterystyczne dla endometriozy. Zwykle badany jest poziom markera ca-125, wykazującego największą czułość w przypadku endometriozy. Należy jednak pamiętać, że jest to marker mało specyficzny, charakterystyczny dla innych stanów fizjologicznych i patologicznych, dlatego też ma nikłą wartość diagnostyczną. Kolejną metodą diagnozowania są badania obrazowe – USG transwaginalne i rezonans magnetyczny.

Wszystkie wymienione metody maja tę zaletę, że są nieinwazyjne i mało obciążające dla pacjentki. Jednak w chwili obecnej, jedynym badaniem pozwalającym w 100% potwierdzić obecność endometriozy, jest laparoskopia z pobraniem wycinka do badania histopatologicznego

Źródło http://pse.aid.pl/

 

Posted in Ginekologia

Warning: require_once(//0b8d08fe4a4e04b0c10fb954f3a6d1685494faa4/magenet.php): failed to open stream: No such file or directory in /index.php on line 19

Fatal error: require_once(): Failed opening required '//0b8d08fe4a4e04b0c10fb954f3a6d1685494faa4/magenet.php' (include_path='.:/:/usr/local/php56/lib/pear') in /index.php on line 19